Hakkımızda

Litera Grup şirketlerinden Litera Bilişim 1986 yılında kurulmuş olup, Türkiye’nin ilk bilişim şirketlerindendir. Diğer Grup şirketi olan Prodes ise 1997 yılında kurulmuştur.

Türkiye’deki yazılım endüstrisinin gelişim süreci içinde en başından itibaren üretici olarak yer alan Litera Bilişim, belediyelerin yazılım sistemlerini kullanmaya başlaması ve E-Türkiye dönüşümünün sağlanmasında, Türkiye’nin en büyük belediyelerinden olan Nilüfer ve Osmangazi belediyelerinin Otomasyon sistemlerini başarı ile tamamlamıştır.

Geçen süre içerisinde gerçekleştirdiği çok sayıda TÜBİTAK ve KOSGEB Ar-Ge projeleri ile Belediye Yönetim Bilgi Sistemi (MIS) ve Coğrafi Bilgi Sistemi Teknolojilerinde “TeraCity- Geleceğin Kent Sistemleri” vizyonunu ortaya koymuştur. Litera Bilişim tarafından ciddi bir yatırım ile gerçekleştirilen ve Ar-Ge çalışmaları ile sürekli geliştirilen “Teracity- Geleceğin Kent Sistemleri”, sadece Türkiye’deki kentler için değil dünyadaki kentler içinde geliştirilmeye çalışılan büyük bir projedir.

Kuşkusuz “İnternet” 21. yüzyıla damgasını vuran ve yaşam içindeki tüm süreçleri değiştiren en önemli devrimdir. Dolayısı ile 21. yüzyıl kentleri için” dijital yaşam” tanımı stratejik bir değer taşımaktadır. İşte bu noktadan hareketle Teracity projesinin odağında “Dijital Yaşam” ve “Uçtan Uca (bütünleşik) Çözüm” kavramları yer almaktadır.

Kısaca Teracity; Yönetim bilgi sistemlerinden haritaya, dijital arşivden süreç yönetimine, E-belediye uygulamalarından web portalı ve sosyal medyaya kadar, uçtan uca bir yazılım çözümünü tanımlasa da, aslında geleceğin kentlerinde yerel yönetim yöneticileri için yaşamı kolaylaştıran bir vizyon projesidir.

Litera Bilişim 2012 yılından itibaren Teradesk ürününü geliştirmeye başlamıştır. Kurumların elektronik belge , arşiv ve dokümantasyon yönetimi için geliştirilen ürün, sahip olduğu “netigma akıllı süreç motoru” sayesinde , süreç otomasyonu da sağlamaktadır.

Litera; geliştirdiği Teracity Projesi ile 2013 Yılında TOBB, TEPAV, BTSO, HP, BİSİAD ve EuroCloud AWARDS gibi çok sayıda saygın kurumdan ödül almayı başarmıştır. ISO 9100:2008 Kalite belgesi ve TSE Hizmet yeterlilik belgesi sahibi olan Litera, Teradesk ürünü içinde TSE 13298T1 belgesi sahibidir.

Prodes; bu günün iş dünyasını gelecekle buluşturmak, internette yeni markalar oluşturmak ve yeni iş fırsatlarını müşterilerine sunmak amacıyla e-ticaret yazılımları, web portalları ve web sayfası yazılımları üretmektedir.

Prodes donanım ve sistem çözümleri alanında, uzman kadrosu ve kurduğu güçlü iş ortaklıkları sayesinde iş sürekliliği çözümleri, sanallaştırma ve depolama, network ve güvenlik sistemleri, felaket kurtarma, veri merkezi çözümleri ve danışmanlık hizmetleri ile başarılı projelere imza atmakta ve sektörde öncü olmaya devam etmektedir.

Litera Grup şirketleri, 2015 yılı başından beri açık ve kapalı toplam 1.750 m2 yeni binasında 40'ı Ar-Ge personeli olmak üzere yaklaşık 74 çalışanı ile hizmet vermektedir.

Ar-Ge'yi bir yaşam biçimi haline getirmeyi hedefleyen Litera Grup, 2015 yılından beri Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış ve 5746 Sayılı kanun kapsamında sürekli denetlenen “Yazılım Ar-Ge Merkezi” olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Biz Neden Varız (MİSYONUMUZ)

Firmamızın yüklendiği tüm işlerde, bilgisayar ve bilgi sistemlerinin yasalar ile tanımlı kurallara ve güncel teknolojilere uygun olarak oluşturulması, işletilmesi ve geliştirilmesi için;

 • Ülkemiz ve müşteri menfaatlerini koruyarak kaliteli ürün ve hizmetler sunmak,
 • Çalışanlarımızın ve müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak,
 • Bireylerin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesine dolaylı katkıda bulunmak,
 • Müşterilerimizin sundukları hizmetler kalitesinin en üst seviyede tutulmasında aracı olmak.
 • Gelecekte Nereye Ulaşacağız (VİZYONUMUZ)

  Özel sektör ve kamu kurumlarına yönelik projeler ile veri kümelerinin, güncel teknolojilere dayalı, bilgisayar destekli çalışmalarla yönetilerek, bu verilerden kent, mekan ve insan yararına çeşitli bilgilerin türetildiği ve kullanılmasının sağlandığı, bilgi sistemlerini oluşturmuş,

  • Kurduğu bilgi sistemlerini sürekli geliştiren,
  • Sunduğu ürün ve hizmetlere güvenle bakılan,
  • Projeleri ile bilişim sektöründe Türkiye’nin örnek kuruluşu olmak.